Kiadás éve:
LG: 2010 Június
Motorola: 2013 Augusztus
Az LG-t egy rekesz sörért vettem egy korábbi munkatársamtól még 2012 körül. De használható állapotban volt, az érintőképernyőt kellett lecseréljem rajta, mert nem mindig működött. Az akkumulátora is már a végét járja, nagyon gyorsan lemerül. Leginkább e-book olvasásra használtam, bár elég kicsi a képernyőmérete, 3"-es. Az LG-ben is volt már GPS, WIFI, bluetooth, 3,15Mpixeles kamera. A videói borzasztó minőségűek voltak. Ebben még működött a beépített FM rádió. A mai okostelefonokban már letiltják gyártáskor, hogy hallgassuk csak az online médiát jó pénzért. Persze maga a telefon elég lassúcska volt, 600 Mhz-es processzorral, 156Mbyte!!!!! RAM-mal. Manapság ezek az értékek már nevetségesnek tűnnek, pedig csak 6 év telt el a kiadása óta. Az internetezés gyakorlatilag élvezhetetlen volt rajta. Ami előnye volt, hogy root-olták (teljes hozzáférés a telefonhoz). Ez azt jelenti, hogy a processzor sebességét lehet állítani, valamint egy másik operációs rendszert is fel lehet rá rakni mint a gyári, amit meg is tettek. Hogy spóroljak az energiával, lassabbra állítottam a processzort. Nagyon érdekes, hogy az operációs rendszer összesen 70 megabyte memóriát foglalt futás közben! Manapság a telefonok simán lefoglalnak 700-1000 Megabyte-ot is. Erre nem tudom a magyarázatot, de nem tűnik hatékony működésnek az új készülékeken. Sok alkalmazást nem tudtam feltelepíteni, a beépített tárhely 139 Megabyte volt, amit memóriakártyával lehetett bővíteni. Digitális iránytű és gyorsulásmérő volt benne.
A ragasztási próbálkozás.
Kijelző mizéria.
A kapott négy akkumulátornak az Arduino-val lemértem a kapacitását. Így. A gyári 2000mAh hoz képest a következőket produkálták:
1. 1373mAh Ezt raktam bele végül.
2. 1250mAh Ez volt a telefonban mikor kaptam.
3. 1506mAh Ennek le volt vágva a csatlakozója.
4. 1255mAh
A negyedik és a második elvileg újak voltak, de vagy hamisak vagy sokat álltak már a polcon.
A Soshine töltővel töltöm fel az akksikat nagyon csúnya módon drótozva.
A kapacitásmérés a már korábbi cikkemben bemutatott módon zajlott.
Az új kijelző kerettel, összeszerelés előtt.
Próbáltam az akkumulátorra aminek a csatlakozója le volt vágva egy másiknak az elektronikáját rátenni, de ráforrasztás után nem adott semmi feszültséget, pedig maga az akkumulátor jó volt. Valószínű valamiért az elektronika letiltott.
A telefont próbáltam root-olni, de nem találtam módját, így maradt a gyári operációs rendszer, valamint a gyári programok kigyomlálása. Szerencsére az Android operációs rendszerben a nekünk nem kellő háttérben futó programokat ki lehet kapcsolni, hogy ne fussanak és ne fogyasszák a memóriát és energiát. Kigyomlálás után 450 Megabyte memóriát foglal az operációs rendszer ami nagyon kevés a kollégáim telefonjaihoz képest.
Szeretném megemlíteni, hogy nem mindegy milyen programok és milyen tulajdonságok vannak bekapcsolva mert minden vészesen fogyasztja az akkumulátort. Azt kell mondanom, hogy ezeknek az okostelefonoknak a rákfenéje az akkumulátor. Míg egy régi telefon akár egy hétig is elvolt egy feltöltéssel, ezeket már majdhogynem naponta többször is tölteni kell. Ez függ a használattól is természetesen mert már akár filmet is nézhetünk, játszhatunk is rajtuk.
Elfelejtettem megemlíteni mit is tud a Motorola. Ugye 3 évvel későbbi kiadás mint az LG. A kijelző már 4,3"-es, sokkal szebb a képe, jóval nagyobb a felbontása. Az érintőképernyő sokkal érzékenyebb, az LG-n izomból kellett nyomni mert még más rendszerű volt. Itt már csak finoman hozzáér az ember és már érzékeli is. Az LG-n ez nagyon pontatlan is volt. WIFI, bluetooth, GPS alap. Ez már viszont támogatja az Orosz Glonass műholdakat is, azok alapján is tud navigálni. Két magos 1700 Mhz-es processzor, dedikált videokártya. Akár 1080p-s videót is le tud játszani. 2 Gigabyte memória. (2000 Megabyte, ugye az LG-ben 156 Megabyte volt!), 16 Gigabyte tárhely, ami nem bővíthető. Két kamerája van, egy hátul, ami 10 Megapixeles, az előlapi 2 Megapixeles. Nagyot fordult a világ! Ebben már giroszkóp is van, a gyorsulásmérő és digitális iránytű mellett. Barométer. (légnyomásmérő) Az előlapon van egy fényérzékelő, a fényviszonyoktól függően állítja a kijelző fényerejét. Van benne egy közelség érzékelő, ha a fejünkhöz tesszük a telefont beszélgetés közben, ezt érzékeli és kikapcsolja a kijelzőt. Az FM rádiót ebben már kiiktatták. A kamerájával 1080p-s (nagyfelbontású) videót lehet készíteni, őrület. Mi lesz itt 10 év múlva?
A telefont olvasásra, navigálásra, nyelvtanulásra, bkv menetrend tanulmányozásra használom. Ha akarok zenét hallgatok, ha akarok videózok rajta. Hatalmas találmány! Gyakorlatilag a teljesítménye sokkal jobb mint a 13 évvel ezelőtti asztali számítógépemnek, csak az jóval többet fogyasztott és több helyet foglalt. Hihetetlen a fejlődés. Komplett tudású számítógép ami zsebre rakható.
A képen látható mit váltott ki az alsó telefon.
Természetesen bárki írhat rá programokat Java-ban, én is írtam egy programot amit majd egyszer bemutatok. Mindent lehet programozni rajta, kezdve a leden át, a kamerán, a telefonos részen keresztül, internetre kapcsolódik, helymeghatározás, szóval korlátlanok a lehetőségek. Csatlakoztatható rá hőkamera is akár, de háromdimenziós szemüvegként is használható.
Az árak pedig bizony csökkennek. Egyre több a használt készülék is a piacon. Sokan szidják a Kínai okostelefonokat, de akárki mit is mond ha most vennék, én egy Xiaomi Redmi 3-ra szavaznék. Ezek már nagyon jó minőségűek, bár a Google szolgáltatásokat nekünk kell feltelepíteni ha Kínából rendeljük, mert Kína betiltotta a Google-t. Szállítással együtt 41.000 Forint és pár szinttel jobb mint a most bemutatott Motorola. A piacon a jobb Samsung és Apple termékek 150-200.000 forintba kerülnek. Véleményem szerint az átlagembernek ez a Motorola is bőven megfelelne. Szerintem az emberek a telefonok lehetőségeinek max 10%-át használják ki. Köszönöm a figyelmet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése